fbpx

EVDE OLMAK KÖTÜ BİR ŞEY DEĞİL!!!

21 Nis 2020 Covid-19
Herkese merhaba!
Çoğunlukla eve kapandığımız bu günlerde sağlıklı beslenmeden uzaklaşmamak ve kilomuzu korumak kilo verme sürecimize devam edebilmek adına yapabilecekleriniz üstüne yazmak istedim bugün.

Neler yapabiliriz?
UYKU SAATLERINIZI DUZENLEYIN!
Yetismemiz gereken bir yer yok ya da erken kalkmamızı gerektiren bir zorunluluk yine de yeterli uyku kilo kontrolü ve metabolizmanın sağlıklı çalışması için temel şartlardandır.
Yetiskin bireyler için günlük 7-8 saat uyku yeterlidir.

ÖĞÜN SAATLERINIZI PLANLAYIN!
Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri için saat planlamak hem porsiyon kontrolünüze yardımcı olacak hem de canınız sıkıldığı için yemek yemenizin önüne geçecektir.

Öğün araları için planladığınız ara öğün atıştırmalıkları da gün içinde sizi ve enerjinizi dengede tutacaktır.

Ara öğün için şeker içeriği yüksek olan bisküviler yerine taze meyve, yağsız yoğurt, ayran, süt çok daha iyi bir seçenektir.

EV EGZERSİZLERİ YAPIN!
Evet dışarı çıkamıyoruz, spor salonlarina gidemiyoruz, evet hareketimiz kısıtlı ama bu yine de hareket edemeyeceğimiz anlamına gelmiyor.
Günlük en az yarım saatinizi ayırarak yapacağınız egzersizlerle hem psikolojinizi hem de vücudunuzu destekleyebilirsiniz.

Isınma hareketleri ile başlamayı unutmayın.
Egzersiz sırasında konuşabiliyorsak ama şarkı söyleyemiyorsak doğru yoldayızdır. (Konuşmanız ve şarkı söylemeniz önerilmez ancak bu kontrol egzersizin yoğunluğu hakkında size bilgi verir.)

DOĞRU BESINLERI TERCİH EDİN!
Evde uzun süre bozulmadan saklayabileceğimizi düşünerek aldığımız un, makarna vb ürünler karbonhidrat içerikleri yüksek olan uzun süre ve fazla miktarda kullanımları ile maalesef kilo alımına sebep olan yiyeceklerden. Dolayısıyla tüketimine dikkat etmekte fayda var. Sebze yemekleri pişirmekten vazgeçmeyin. Basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidrat kaynaklarını kullanın. (meyveler gibi) Evde bile olsak birazcık dikkat ederek kilo kaybı sürecimize devam etmek mümkün.

Evde kalmaya devam edin! Bağışıklığınızı da destekleyecek sebze ve meyveleri tüketmeye gayret edin. Hareket etmeye özen gösterin ve yeterli miktarda su içmeye çalışın!

Kendinize çok çok iyi bakın.

Sevgilerimle
Diyetisyen Burçak Bay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Arama

+
EnglishRussianTurkish