fbpx
obezite_cerrahisi_sonrasi_ne_zaman_oruc_tutulabilir_

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Oruç Tutmak

31 May 2019 Obezite

Mide Küçültme(Sleeve Gastrektomi) Ameliyatı olan Hastaların Ramazanda Oruç Tutmaları ile ilgili Bazı Bilgiler ve İpuçları

-Tüp mide operasyonu sonrası ilk 2 yıl içinde oruç tutmanızı önermiyoruz. Sonraki yıllarda oruç tutmak isteyen hastalarımız için bazı bilgi ve ipuçları vermek isteriz.

-Ramazan ayı boyunca sağlıklı bir şekilde diyetinize devam etmeniz oldukça önemlidir.

-Yemekler yağsız protein içerikli gıdalar ve sebze yiyecekleriyle sınırlı kalmalıdır ve ek olarak alınacak düşük glisemik indeksli (GI) karbonhidrat takviyesi oruç süresince enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur.

-Her ne kadar oruç tutuyor olsanız bile iyi bir planlama ile 2-3 kez küçük,  besleyici yemekler ve 1 atıştırma tüketebilirsiniz. ( Sahur Vakti – İftar Vakti-İftardan 2-3 saat sonra Akşam Yemeği Vakti küçük yemekler ve Yatmadan Önce 1 atıştırma şeklinde)

Sıvılar

Akışkanları (tercihen su) almak için akşam yemeği ve yatma arasındaki zamanı kullanın. Gün boyunca su kaybını önlemek için sabah biraz daha erken kalkın,   kendinize sahur yemeği öncesi ve sonrasında içeceğiniz için zaman kalsın (Aynı anda Yeme ve İçmeden kaçınmanız gerektiğini hatırlayın)

Düzenli olarak kafein içeren içecekler (kahve, kola, çay) çok tüketmekte iseniz Ramazan başlamadan 3-5 gün önce baş ağrısı ve sinirlilik gibi yoksunluk belirtilerini azaltmak için bu içecekleri almayı azaltın.

Multi vitaminler

Vitamininizi almaya bu dönemde de devam edin. Sahurda almayı tercih edin.

Egzersiz

İftarınızı açtıktan bir süre sonra egzersiz yapmanızı öneririz.

Bazı İpuçları

-Sahur, iftar ve akşam yemeği: 2-3 küçük, besleyici yemekleri her gün tüketin

-Her gün düşük glisemik indeksli bir parça meyve ya da az yağlı yoğurt bir kez atıştırın.

– Yemekler çoğunlukla yağsız proteinli gıdalar, taze sebze ve az miktarda düşük glisemik indeksli karbonhidrat içermelidir.

-İftarın bir şölen değil bir öğün olduğu unutulmamalı. Normal porsiyonlar korunmalıdır.

-İftarınızı yumuşak -ılık bir çorba-içecek ile açtıktan 15 dk sonra yemek yiyin.

-Tatlılar, hamur işleri, kızarmış yiyecekler ve meyve suyu gibi “boş kalori” içeren yiyecek ve içecekleri tüketmekten kaçının.

-Aynı zamanda yeme içmeden kaçının. İftar sonrası ile yatmadan önceki atıştırma arasında sıvı alın. Erken uyanarak sahura oturmadan sıvı ihtiyacınızı karşılayın. Günlük 2 lt su almaya çalışın.

-Düzenli olarak almak zorunda olduğunuz ilaçların kullanımını doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Arama

+
EnglishRussianTurkish