fbpx

Obezite için Faydalı Bilgiler

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Oruç Tutmak

Mide Küçültme(Sleeve Gastrektomi) Ameliyatı olan Hastaların Ramazanda Oruç Tutmaları ile ilgili Bazı Bilgiler ve İpuçları

-Tüp mide operasyonu sonrası ilk 2 yıl içinde oruç tutmanızı önermiyoruz. Sonraki yıllarda oruç tutmak isteyen hastalarımız için bazı bilgi ve ipuçları vermek isteriz.

Diyabetin Tedavisi Değişiyor mu?

Doktorlar Neden Diyabetin Tedavisi için İlaçların Yerine Cerrahiyi Öneriyor?

Bu hafta, ünlü diyabet cerrahı Francesco Rubino’nun “diyabetin değişen tedavisi” ile ilgili kaleme aldığı yazısından bazı satırbaşları paylaşarak metabolik cerrahinin diyabet tedavisindeki günümüzdeki yerini aktarmak istiyorum.
eçtiğimiz haftalarda yayınlanan klinik rehberler son yüzyıl içinde Tip 2 diyabet tedavisinde en radikal değişiklik ne olabilir sorusuna yanıt vermekteydi. Amerika Diyabet Derneği’nin dergisi olan ve dünya çapındaki 45 profesyonel dernek tarafından kabul gören Diabet Care’de yer alan kılavuz metabolik cerrahinin uygun adaylar için standart bir tedavi seçeneği olarak düşünülebileceğini önerdi.

Obeziteye Sebep Olan Faktörler

Oldukça karmaşık tablo obeziteye sebep olan faktörleri özetlemeye çalışan bir tablodur. 2015 yılında Los Angeles’da  düzenlenen Obezite Haftası’nda The Obesity Society tarafından sunulmuştur. Gördüğünüz gibi obezite bir çok faktörün bir araya gelerek sebep olduğu oldukça karmaşık bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorununu sadece fazla yemek yemeye bağlamak oldukça yanlış bir tutumdur. Bizler bu hastalığın ne kadar komplike olduğunun farkındayız,bu bilinç ve profesyonellikle obeziteye karşı mücadelemizi sürdürüyoruz.

 

Prof.Dr.Nurullah Bülbüller

Amerikan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Derneği

Bariatrik ve Metabolik cerrahi sonrasında işimden ne kadar süreyle uzak kalırım ?
Cerrahiden sonra birçok hasta 1 veya 2 hafta içinde işine geri dönebilmektedir. İşe geri dönmenizi müteakiben enerji azlığı hissedebilirsiniz, bu nedenle işe dönmenizin ilk haftasında yarım gün yada gün aşırı çalışmanız uygun olacaktır. Birçok iş yeri sizi çalışma alanınızda yeniden görmek isteyecektir.
Birçok insan insizyon (yara) yerlerinde fıtıklaşma olmasından endişelenmektedir. Herniler (fıtıklar) genelde enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma biçiminize ve ağır eşya taşımanıza engel bir durum değildir.

  İleri laparoskopik cerrahi uygulamaları, obezite ve diabet cerrahisi, meme ve gastrointestinal sistem kanser cerrahisi ve robotik cerrahi ilgi alanlarını oluşturmaktadır.
  Özellikle obezite cerrahisinde ( sleeve gastrektomi ve gastrik by pass) Antalya’da,  gerçekleştirdiği 2000’in üzerinde vaka ile geniş ve başarılı seriye sahiptir. Aldığı eğitimle Da Vinci robotu kullanma sertifikasına sahip olup, robotik olarak bu ameliyatları da gerçekleştirmektedir.

  Adres
  Lara Anadolu Hastanesi
  +90 532 415 37 49
  +90 533 405 25 07