Mini-Gastrik Bypass

Beklenen kilo kaybı aşırı vücut ağırlığının % 70-80’i

  • Ameliyat süresi: 1 saat
  • Hastanede kalış: 3 gece

Mini-Gastrik Bypass veya tek anastomozlu gastrik bypass, sleeve gastrektomi ameliyatının bazı özelliklerini ve standart bir gastrik bypass’ı birleştiren etkili ve iyi kurulmuş bir prosedürdür. Midenin üst kısmı, tüp mide ameliyatındaki gibi tüp şekline getirilir ve daha sonra bir bağırsak halkasına birleştirilir. Böylelikle hem midenin kapasitesi azaltılmış olur  hem de mideden barsağa besinlerin kısa yoldan geçmesi sağlanarak besinlerin emilimi azaltılarak ikincil bir etki ile kilo verme sağlanır.

Mini-gastrik bypass birincil bir kilo kaybı prosedürü olarak kullanılabilir. Ayrıca, daha önce gastrik bantlama veya tüp mide ameliyatı geçirmiş, ancak kilo vermede başarısız olmuş veya bantla ilgili komplikasyonları olan ve revizyon cerrahisine karar vermiş hastalarda da kullanılabilir.

Bu işlemde, midenin üst kısmı, ince bir tüp (30 ml ila 50 ml boyutunda) oluşturmak üzere zımbalanır. Yeni ince tüp, daha küçük mideye dönüşür ve midenin geri kalanından tamamen ayrılır. Bu mide daha sonra duodenum adı verilen bağırsağın ilk bölümünü ve bağırsakların yaklaşık 150–200 cm’lik kısmını atlayarak ince bağırsağın bir halkasına dikilir. Midenin geri kalanı ve ince bağırsağın üst kısmı vücutta kalır ancak artık gıda sindirimi için kullanılmaz.

Mini-gastrik bypass ameliyatının uzun vadede (5 yıldan fazla) etkileri üzerine birçok çalışma yayınlanmıştır. Ameliyattan iki yıl sonra kilo kaybı, fazla vücut ağırlığının% 75-85’i kadardır; 

    yüzyüze ilk görüşme ücretsizdir.