8. Akdeniz Morbid Obezite ve Metabolik Hastalıklar Kongresi ve 3. Ulusal Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Kongresi

Değerli Meslektaşlarım,

Metabolik ve Bariatrik Cerrahi, hem dünyada hem de ülkemizde Genel Cerrahinin önemli konularından biri haline gelmiştir. Bu alanda çalışan, bariatrik cerrahiye gönül vermiş ve bu tekniklere ilgi duyan tüm meslektaşlarımızı 5-8 Ekim 2023 tarihlerinde Nirvana Cosmopolitan Kongre Merkezi, Kundu/Antalya’da gerçekleştirilecek olan 8. Uluslararası Morbid Obezite ve Metabolik Hastalıklar Kongresi’ne davet etmekten onur duyuyoruz. Bu kongre aynı zamanda 8. Akdeniz Morbid Obezite ve Metabolik Hastalıklar Kongresi ve 3. Ulusal Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Kongresi’ne de ev sahipliği yapacağından, geniş katılımlı bir kongre niteliğindedir.

Kongremizi mümkün olduğu kadarıyla iklim şartlarının en iyi olduğu zamanda ve Antalya’da gerçekleştirmek istedik. Kongre programını geniş bir bilimsel kurul ile birlikte sizlerin önerileri doğrultusunda hazırladık. Program hazırlığı esnasında büyük bir özveri ile çalışan değerli bilimsel kurul üyelerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Obezite ve metabolik problemlerin ve bu problemlerin çözümünde uygulanan yöntemlerin ele alınacağı kongremizde, ülkemizdeki temel sorunları ve eğilimleri de ele almayı düşündük.

3. Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Kongresi ise metabolik ve bariatrik cerrahi öncesi ve sonrası beslenme yöntemlerinin gerçek olgularla anlatılacağı, multidisipliner ekip çalışmasının önemine vurgu yapan, alanda güncel konuların ele alınacağı ve konunun uzmanlarıyla tartışılacağı bilimsel oturumlardan oluşan bir kongre olacaktır.

Obezite ve metabolik hastalıkların cerrahi tedavisine emek ve gönül veren isimlerin bilimsel paylaşımlarının ve tecrübelerinin sunulacağı bu kongremizin hepimizin mesleki gelişmesine katkısı olacağını, bariatrik cerrahi camiası olarak büyüyebilmemiz için birlikte ve güzel işler yapmamızın gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle her birinizi aramızda görmeyi ve birlikte daha büyük, daha güçlü bir aile olmayı istiyor, Türk Obezite Cerrahisi Derneği ve Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Derneği adına kongremize davet ediyoruz.

Düzenleme Kurulu adına

Prof. Dr. Nurullah Bülbüller

8. Uluslararası Morbid Obezite ve Metabolik Hastalıklar Cerrahisi Kongre Başkanı