Gerçekten aç mısınız? Antalya Obezite | Prof.Dr. Nurullah Bülbüller

Gerçekten aç mısınız?

✔Gerçekten aç mısınız?

Güncel araştırmalar gösteriyor ki özellikle negatif duygular (kaygı, üzüntü, kızgınlık, yorgunluk vb.) sizi şekerli ve yağlı gıdaların tüketimine yöneltiyor. Artan dopamin duyarlılığıyla birlikte kendinizi daha iyi hissediyorsunuz. Böyle bir durumda buzdolabını açmadan önce kendinize sorun. Gerçekten aç mısınız yoksa duygularınız mı sizi dolaba yönlendiriyor.
✔Yavaş yiyin.
Yavaş yiyen bir birey hızlı yiyen bireye göre daha az kalori alıyor. Çünkü beyninizin doygunluğu anlaması yaklaşık 20 dakika sürüyor. Eğer hızlı yerseniz bu süreçte ihtiyacınız olandan çok daha fazla tüketmiş oluyorsunuz.
Tv karşısında yemek yediğiniz zaman da neyi, ne kadar yediğinizin genellikle farkına varamıyorsunuz. Bu nedenle yemek yerken televizyonu kapatmanız mantıklı bir karar olacaktır.
✔İyice çiğneyin.
Sindirim ağızda başlar ama biz bu kurala pek uymuyoruz. Bir lokmayı iyice çiğnemeden yutup hızlıca diğerine geçiyoruz. Bir lokma aldığınız zaman iyice çiğneyip püre haline getirdiğinizden emin olmadan yutmayın ve ağzınızdaki lokma bitmeden yenisini almayın.
✔Uzun süre aç kalmayın.
4 saatten fazla aç kaldığınızda yemeğinizin başına aç oturup, hızlı yiyip farkında olmadan gerekenden çok daha fazla kalori alıyorsunuz. Bu nedenle 2-2.5 saatte bir öğün yapıp az az sık sık beslenmeniz, ara öğün yapmanız ana öğünde gerekenden fazla kalori almanızı engeller.
✔Günlük tutun.
Bazen yediğimizi düşündüğümüzden daha fazla yiyoruz ya da sağlıksız tercihler yapıyoruz. Kalori saymak zorunda değilsiniz. Beslenme günlüğü tutarsanız ne yediğinizin ne kadar yediğinizin sonrasında nasıl hissettiğinizin farkında oluyorsunuz. Eski yöntemleri kullanmak zorunda değilsiniz artık size yardımcı olabilecek birçok telefon uygulaması var.