Glisemik indeks

Glisemik indeks karbonhidrat içeren bir besinin tüketiminden sonra kan şekerini yükseltici etkisi olarak tanımlanabilir. Her besin kan şekerini aynı oranda etkilemez.
Glisemik indeksi yüksek olan besinler çok hızlı sindirilip kana geçer ve kan şekerini hızla yükseltir. Kan şekerinin ani yükselmesine bağlı insülin salınımı artar ve kan şekeri hızla düşer. Doygunluk hissi kısa sürer ve tekrar yeme ihtiyacı oluşur.
Glisemik indeksi düşük olan besinler ise daha yavaş sindirilir, daha uzun süre sindirim sisteminde kalır. Dolayısıyla daha uzun süre tokluk sağlar ve kan şekerinde ani dalgalanmalara sebep olmaz.
Ayrıca bir besinin ısıl işlem görmesi, gördüğü ısıl işlemin türü de glisemik indeksini etkiliyor. Örneğin tam buğday ekmeğini ısıl işleme tabi tutmak glisemik indeksini arttırıyor. Posa miktarı da glisemik indeksi etkiliyor. Yani meyvenin glisemik indeksi meyve suyundan bir hayli düşük.

Bir besinin glisemik indeksi 55’in altındaysa düşük, 56-69 arasında ise orta, 70’in üzerinde ise yüksek kabul edilir. Öğün ya da ara öğünlerinizde glisemik indeksi 50-55 veya altında olan besinleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Düşük glisemik indeksli besinler:

Elma, Kiraz, Üzüm, Kivi, Mango, Portakal, Şeftali , Erik , Çavdar ekmeği, Bulgur, Kurubaklagiller
Orta glisemik indeksli besinler:
Muz, Kayısı, Kavun, Haşlanmış patates, Bezelye
Yüksek glisemik indeksli besinler:
Karpuz, Beyaz ekmek, Mısır gevreği, Beyaz/Kepekli pirinç, Patates kızartması, Balkabağı