Obezite cerrahisi geçirdim oruç tutabilir miyim?

Obezite cerrahisi geçirdim oruç tutabilir miyim?

Obezite cerrahisinde besin alımı sınırlanır. Hastalarımızın daha küçük bir midesi kalır dolayısıyla tek seferde yüksek miktarda besin ya da sıvı tüketemezler. Aynı zamanda katı ile sıvı besinleri beraber tüketemedikleri için bu ayrıma dikkat ederek ihtiyaçları kadar besini gün içerisine yayarak tüketmeleri gerekir.
Oruç uzun süre açlık gerektiren bir süreçtir. Besin tüketimi için yaklaşık 8 saatlik bir süreç kalmaktadır. Bu kadar kısa sürede ise vücudunuzun ihtiyacı kadar besin ve sıvı tüketimi küçük bir mide ile pek mümkün olmayacaktır.
Sıvı tüketiminin azlığına bağlı dehidratasyon nedeniyle halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı ve böbrek problemleri görülebilir. Yetersiz protein alımına bağlı kas kaybı dolayısıyla metabolizma yavaşlar. Kilo kaybı sorunları yaşanabilir. Vitamin mineral yetersizlikleri olabilir. Uzun süren açlık sonrası hızlı ve çok miktarda yemek yeme, karbonhidrat ağırlıklı besin seçimi nedeniyle dumping sendromu (halsizlik, bulantı-kusma, terleme vb.) görülebilir.
Sonuç olarak ameliyat sonrası 12-18 aylık süreçte oruç tutulması önerilmemektedir. Sonrasında ise mutlaka doktorunuza danışarak ve diyetisyeninizden destek alarak yeterli ve dengeli iftar, sahur öğünleri ile sağlıklı bir Ramazan geçirebilirsiniz.
Sağlıkla kalın.