Pandemide Kilo Kontrolü için Tavsiyeler Antalya Obezite | Prof.Dr. Nurullah Bülbüller

Pandemide Kilo Kontrolü için Tavsiyeler

Pandemide Kilo Kontrolü için Tavsiyeler

COVID-19 pandemisi nedeniyle büyük çoğunluğumuz sosyal izolasyonu sağlamak amacıyla evlere kapandık. Alışık olmadığımız ve aslında insan doğasınına çok da uygun olmayan bu sosyal izolasyon; boş zamanları doldurma, olumsuz duygularla baş etme ve iyi hissetme isteği ile duygusal yeme davranışına sebep olabiliyor. Evde olmaktan sıkılmak ve evde masa başı çalışma saatlerinin uzaması; kolay ulaşabilir ve farkında olmadan kolayca yiyebileceğimiz atıştırmalıkların tüketiminin artmasına, günlük fiziksel aktivitelerimizin azalmasına ve dolayısıyla kilo alımına neden olabiliyor. Pandeminin getirdiği sağlık endişesi nedeniyle yaşanan stres de durumu kötüleştiriyor.

Peki bu durumla başa çıkabilmek için ne yapmalıyız ?
Yıllardır yaşadığınız normal düzenden alışık olmadığınız bu yeni düzene geçiş kolay kabul edilebilir bir durum değil. Dolayısıyla bocalamanız kadar doğal bir şey yok. Bu konuda yalnız değilsiniz. Sizin gibi birçok insan evde olmaktan mutsuz, sıkılıyor ve kendini yemek yiyerek rahatlatmaya çalışıyor. Durumu kabul edip normalleştirmek ve evde geçireceğiniz bu geniş zamanlar için planlama yapmak ileriki dönemde daha da yoğunlaşacak bir obezite sorununu henüz başlamadan durdurmak için iyi bir adım olurdu
● Neleri planlamalıyım ?
– Uyku saatlerinizi yeterli tutun az ya da fazla uyumak kaygı düzeyini artırır bu da duygusal yeme davranışınızı tetikler.
– Kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin, uyku süresince yaşadığınız açlığı uyandıktan sonra da sürdürmek yemek yeme sırasında tüketim miktarını ve hızınızı kontrol edememeye neden olabilir.
– Ara öğün yapın.
– Günlük öğün saatlerinizi planlayın.
– Meyve, sebze ve su tüketmeyi ihmal etmeyin. Vücudunuzun su ve mineral dengesini sağlamaya, yeterli posa alımına ve bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına yardımcı olacaklardır.
– Muhakkak bir egzersiz rutini oluşturun. Bu hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan daha iyi hissetmenize yardımcı olacak. Günlük enerji harcamanızı artıracak dolaşım sistemimize, kalp damar sağlığımıza iyi gelecektir.
Duygusal açlığın farkında olmanız da kilo kontrolümüzü kolaylaştıracak önemli bir adım. Özellikle strese bağlı olarak bize hızla rahatlama sağlatacak besin arayışına gireriz. Bunlar da çoğunlukla şekerli yiyecekler, çikolatalar, bisküviler gibi yoğun kalorili ve sağlıksız atıştırmalıklardır. Canınız bir şeyler yemek istediğinde kendinize şu soruyu sorun. “Gerçekten aç mıyım?” Bir önceki öğünü, öğün saatinizi ve neler yediğinizi gözden geçirin. Beslenme günlüğü tutmak bu kontrolü yapmak için işleri kolaylaştıracak bir uygulamadır. Neden yemek yemek istediğinizin farkında olmak sizi sorunun asıl çözümüne odaklayacak, fazla kalori alımından kaçınmanızı sağlayacaktır. İhtiyacımızdan fazla enerji alımının önüne geçmek de bu süreçte kilo alımının önüne geçmek için iyi bir önlem olacaktır.